01
01
wen fang si bao wen fang si bao
1579
BLOG

Tajemniczy potwór taotie

wen fang si bao wen fang si bao Kultura Obserwuj notkę 2

 

 

Najczęściej powtarzającym się i zarazem najbardziej tajemniczym motywem stosowanym do zdobienia brązowych naczyń (również niektórych przedmiotów rytualnych z nefrytu) za czasów dynastii Xia, Shang i Zhou była zoomorficzna, symetryczna maska taotie. Zajmując centralne miejsce w kompozycji ornamentu przedstawia potworną głowę z masywnym pyskiem, rozgałęzionymi rogami i ogromnymi, wytrzeszczonymi oczyma. Uosabiając ideę Siły i Potęgi, która wszystko widzi i wszystko wie, była wyobrażeniem Shang Di tj. Praprzodka i Najwyższego Władcy uważanego za personifikację Nieba (Tian).

Zgodnie ze starożytnymi księgami taotie była to głowa ludzi zamieszkujących na południowym zachodzie, mających ciało porośnięte sierścią i głowę przypominającą ryj świński. Z charakteru te osoby były chciwe i złe jak wilki, ograbiały słabych i starych oraz gromadziły wszelkie bogactwa. Nawet istnieje teoria, że jest to głowa niepokornego, żądnego władzy i bogactwa Chi You umieszczana na brązach ku przestrodze hardych wasalów. Według innych interpretacji był to piąty syn smoka, który uwielbiał jeść, a jego wizerunek na zastawie stołowej miał symbolizować dostatniość domu w produkty żywnościowe.

Motyw ten symbolizował siłę władcy i miał odstraszać śmiałków od kradzieży naczyń ofiarnych lub zakłócania przebiegu obrzędów rytualnych.

Oba hieroglify wchodzące w skład określenia tao tie obejmują pojęcie pożerać, zaś pierwszy może oznaczać tygrysa. Można z tego wnioskować, że na pewno wyobrażało potwora. W odniesieniu do urzędnika cesarskiego pojęcie to oznaczało osobę biorącą łapówki, czyli dręczyciela niszczącego społeczeństwo o niższym statusie.

EPOKA BRĄZU 5

CDN

Notki powiązane:

Epoka brązu – Trzy Dynastie

Wytop brązu

Kultury Erlitou i Erligang

Różnorodność naczyń obrzędowych

Dzwony z brązu

Instrumenty muzyczne w grobowcu markiza Yi

Grobowiec markiza Yi - brązy

Grobowiec markiza Yi - wyroby z laki i nefrytu

Zobacz galerię zdjęć:

02 - źródło: http://afe.easia.columbia.edu/special/china_4000bce_bronze.htm
02 - źródło: http://afe.easia.columbia.edu/special/china_4000bce_bronze.htm 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura