01
01
wen fang si bao wen fang si bao
255
BLOG

Man Fong Tong w BALANCING ACTS

wen fang si bao wen fang si bao Rozmaitości Obserwuj notkę 1

 

 

Balancing Acts – zarówno film jak i książka – to wyjątkowe dzieje chińskiego akrobaty Man Tan Fong lub Man Fong Tong, a także Manny Tong.

Niezwykłymi okolicznościami ujętymi wBalancing Acts ( w wolnym tłumaczeniu Chwiejne dzieje) jest to, iż ich bohater to Chińczyk, którego na dobrą sprawę wówczas mogło nie być w Europie.

Chęć robienia kariery, miłość do kobiety życia i inwazja Japonii na jego ojczyznę przyczyniły się do tego, że został tułaczem. W gruncie rzeczy z jego losami mógłby się identyfikować niejeden artysta żyjący podczas II wojny światowej, niekoniecznie będący pochodzenia chińskiego.

W 1929 r. Man Fong Tong, mając 15 lat opuścił rodzinny dom i udał się do Hongkongu, żeby doskonalić zawód akrobaty. Już po roku wyjechał z chińska trupą do Europy, gdzie założył własny zespół braci orientu. Podczas występów w Kopenhadze spotkał Magdę Schweitzer, węgierską akrobatkę pochodzenia żydowskiego. Zakochali się w sobie i pobrali w Sztokholmie w 1940 r.

Oboje byli u szczytu kariery; Magda występowała ze swoim partnerem Joe Mady, natomiast Man-Fong z dwoma kolegami − charakterystycznie ubrani w garnitury i z mocno zaczesanymi włosami do tyłu. Występowali w Moulin Rouge i Cirque Medrano, u boku takich sław jak Maurice Chevalier i Bill Bojangles Robinson.

Gdy nazizm rozprzestrzenił się na większość europejskich krajów, małżeństwo postanowiło wrócić do okupowanych Węgier. Chińskie obywatelstwo Fong’a umożliwiło otrzymanie przez Magdę paszportu i ukrycie tożsamości żydowskiej. Magda podjęła rolę gospodyni domowej, natomiast Man-Fong kontynuował karierę, zapewniając rodzinie środki do życia. Niestety musiał opuścić żonę i dwóch małych synków celem znalezienia pracy − wyjechał na Bliski Wschód, a następnie do Europy i Stanów Zjednoczonych. W 1950 r. aż pięciokrotnie występował w amerykańskim programie telewizyjnym The Ed Sullivan Show. Pojawiał się na deskach teatrów i lokali całego kraju. Z żoną i dwoma synami połączył się w 1957 r., po dziesięcioletniej rozłące, i zaczął nowe życie w okręgu Queens Nowego Jorku.

 

W 2005 r., w 90-tą rocznicę urodzin Man Tan Fong’a powstał film dokumentalny Balancing Akts w reżyserii Donny Schatz, prezentujący karierę i historię życia Man Tan Fong, jego żony Magdy Schweitzer (zmarła w 2003 r.) oraz ich dwóch synów. W filmie wykorzystano materiały archiwalne oraz fotografie rodzinne z prywatnych albumów i filmów wideo, także wspomnienia głównego bohatera i jego syna Dan.

W kwietniu 2008 r. ukazała się książka o tym samym tytule co film, Balancing Akts − to zapierająca dech w piersiach autobiografia opisująca 52-letnie (lata 1929/81) doświadczenia życiowe Manny Tong. Pokazuje ogromną siłę i determinację młodego Chińczyka, aby odnieść sukces w tym co lubił robić. Autor przedstawia realia życia, codzienność spotykanych ludzi oraz jego firmy; szczegółowo opisując ludzi, ulice i domy, które odwiedził. Ci z czytelników książki, którzy w tamtym czasie odwiedzili miejsca pobytu Tong – Budapeszt, Bliski Wschód, Europę czy Stany Zjednoczono – mają szansę rozpoznać i powspominać te miejsca dzięki szczegółowemu ich opisowi. To ulice, parki, kina i teatry; o których autor dostarczył wiedzę historyczną oraz ciekawe i humorystycznie wydarzenia z nimi związane. To również Queens w Nowym Jorku w latach 50- i 60-tych, gdzie każdy kto tam mieszkał rozpozna znane mu miejsca.

Książka to również skromnie przedstawione osiągnięcia zawodowe autora na tle wydarzeń pierwszej połowy XX wieku. To również opis jego ciężkiej pracy, która umożliwiła zrobienie kariery artystycznej na kilku kontynentach. To także pokazanie zmagań człowieka orientu z ludzką ignorancją i uprzedzeniem.

 

AKROBACJA CHIŃSKA 3

Notki powiązane:

Tradycja akrobacji

Wuqiao centrum akrobacji chińskiej

Zobacz galerię zdjęć:

02
02 03 04

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości