Prowincja Henan - rozmieszczenie miast z dawnymi stolicami dynastii Shang
Prowincja Henan - rozmieszczenie miast z dawnymi stolicami dynastii Shang
wen fang si bao wen fang si bao
515
BLOG

Czy to pierwsza stolica?

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

 

 

Pierwszy król dynastii Shang, Tang, ustalił pierwszą stolicą dynastii w miasteczku Shang w pobliżu współczesnego Zhengzhou, przy Shangcheng Road (商城路). Pozostałości tamtych czasów znaleziono zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obrysu współczesnego Zhengzhou. Były to najświętsze dynastyczne ziemie, gdzie rządzili pierwsi królowie ze świątyniami przodków, tablicami, obeliskami i regaliami. Król żył i rządził w stolicy, która nie zawsze była miastem. W późniejszych czasach częstokrotnie przenoszono stolicę, prawdopodobnie z powodu wewnętrznych walk o władzę w rodzinie królewskiej, klęsk żywiołowych lub inwazji z zewnątrz. To, że dynastia wcześniej nie upadła zawdzięczano przede wszystkim zdolnym i oddanym ministrom, jak np. Yi Yin. Mimo wielokrotnego przenoszenia stolicy politycznej i religijnej nigdy nie przenoszono stolicy przodków.

Centrum działalności całej dynastii Shang było położone w północnej części prowincji Henan, wpisując się w trójkąt obszaru pomiędzy obecnymi miastami Anyang, Luoyang i Zhengzhou.

Niektórzy badacze uważają, że odkryte w 1950 r. ruiny murów w Zhengzhou to Ao – stolica ustanowiona przez króla Zhong Ding ( ), dziesiątego w dynastii Shang (wg historyka Sima Qian), w pierwszym roku swego panowania Xinchou (辛丑) tj. w połowie istnienia dynastii Shang – od którego niestety zapanował chaos w rodzinie królewskiej.

Natomiast inni uczeni  są przekonani, że jest to stolica Bo () założona przez pierwszego króla dynastii Shang, Tang. Chociaż spór nie został rozstrzygnięty, dokonane odkrycia tego co kryje ziemia miasta Zhengzhou dostatecznie są ważne dla badań nad kulturą tamtych czasów, dostarczając konkretnych danych na temat powstawania i rozwoju społeczeństwa czasów dynastii Shang oraz starożytnego miasta chińskiego. Odkryte mury miasta i okolic pałacu oraz liczne wydobyte zabytki kultury bezsprzecznie dowodzą, że są to tereny stolicy dynastii Shang.

Do informacji spornych dla naukowców należy również dołączyć istnienie Xibo, niedaleko Erlitou i Xi’an, założone w 1557 r. p.n.e. – obecnie znane jako Yanshi Shang City (( 商城, Yǎnshī Shangcheng). Wg tej interpretacji, oprócz powyższej stolicy, znane kolejne powstawały w: Ao (w Zhengzhou) w 1399 r. p.n.e., Bo (w pobliżu Shangqiu) w 1321 r. p.n.e. i Yin (Anyang) w 1299 r. p.n.e. Odkryte w 1959 r. Yanshi (), miasto leżące nad rzeką Luo, (tradycyjna nazwa osady , Zhēnxún) zidentyfikowano jako pierwszą stolicę dynastii Shang. W 1983 r. odkryto 6 km murów w północno-wschodniej części Erlitou i przyłączono do projektu Xia-Shang-Zhou (rozpatrującego kompleksowo czasy p.n.e.), który utożsamia ją z pierwszą stolicą dynastii Shang, Zachodniej Bo (西 , Xībó) przypisywanej pierwszemu królowi dynastii Shang,Tang. Czasy to odległe, więc umiejscowienie w chronologii utrudnione.

Wracając do odkrytych ruin w Zhengzhou, to jest wg większości naukowców bez wątpienia wcześniejsza stolica niż Yin, ruiny w Anyang – stolica końca dynastii Shang. Miejsce to, w kształcie jest niemal idealnego prostokąta, zajmuje obszar 25 km², w centrum z dużym miastem otoczonym z czterech stron wałem o obwodzie 7 km, podstawie 32 m, wysokości 5 m. Większość budowli, dużych czy małych, została odkryta w północno-wschodniej części miasta, gdzie największa ma ponad 2000 m², a najmniejsza 100 m². Obiekty o prostokątnych fundamentach, niektóre z kamienia prawdopodobnie będące ruinami zespołu pałacowego z rurami z brązu i jadeitu. W kierunku północno-wschodnim od siedziby władców znajduje się osiem psich dołów ofiarnych, w niektórych również z pochowanymi ludźmi.

Warsztaty rzemieślnicze (wytopu miedzi, garncarstwa i wyrobu przedmiotów z kości), kwatery mieszkalne i cmentarzysko zostały zlokalizowane poza miastem. Poza ścianą zachodnią i południowo-zachodnią mieściły się dwie piwnice z dużą liczbą naczyń z brązu należących do rodziny królewskiej.

Bez względu na to, czy znaleziska we wschodniej części Zhengzhou to Aodu (隞都) czy Bodu (亳都), będą zawsze miały status historycznego znaczenia, dostarczając dowodów istnienia dynastii Shang.

Dynastia Shang 6

 Notki powiązane

Genialny kucharz-gubernator

Bitwa pod Mingtiao

Dynastia Shang a odkrycia archeologiczne

Królestwo Shang

Początek dynastii Shang

Król Wu Ding

Yin ostatnia stolica

Zobacz galerię zdjęć:

Stolice dynastii Shang. Źródło: ) http://thehistoryofchina.wordpress.com
Stolice dynastii Shang. Źródło: ) http://thehistoryofchina.wordpress.com Odkopane ruiny w pobliżu Zhengzhou Znalezione naczynia brązowe Wejście na tereny zwiedzania dawnych murów stolicy dynastii Shang w Zhengzhou Resztki dawnych murów stolicy dynastii Shang w Zhengzhou z tablica pamiątkową Resztki dawnych murów stolicy dynastii Shang w Zhengzhou Pozostałości dawnych murów stolicy dynastii Shang w pobliżu nowego osiedla w Zhengzhou

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura