Fu Hao
Fu Hao
wen fang si bao wen fang si bao
683
BLOG

Królewska małżonka generałem

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

 

Król Wu Ding, przy bardzo skomplikowanej sytuacji politycznej i osłabieniu swojego kraju dzięki nieudolnym poprzednikom, szukając sprzymierzeńców postanowił poślubić po jednej kobiecie z każdego sąsiedniego plemienia, co w sumie dało 60 żon. Jego ulubioną małżonką stała się Fu Hao (妇好), zwaną również Houmuxing, która pochodząc z rodu pół-matriarchalnego wstąpiła w szeregi wojskowe i została najwyższą kapłanką.

Znana z ambicji wojskowych Fu Hao prowadziła liczne kampanie wojskowe, między innymi przeciw Qiangfang (), Tufang (土方), Yifang () i Bafang (). Podczas jednej z batalii przeciw sąsiadom Ba, z pomocą generałów Zhi i Hou Gao dowodziła aż 13.000 armią, choć przeciętna liczebność wojsk tamtych czasów wahała się pomiędzy 3.000 a 5.000 żołnierzy (wg kości wróżebnych).

Mimo, że król Wu Ding sprawował pełną kontrolę nad ceremoniami rytualnymi, które od początku istnienia państwa chińskiego odgrywały bardzo ważną rolę, wielokrotnie powierzał Fu Hao składanie ofiar oraz celebrowanie uroczystości łagodzących negatywny wpływ Nieba na życie ludu, ku czci przodków oraz rolę kapłana odczytującego objawienia pękających skorup żółwi czy kości wołów (związane z wyprawami wojennymi, obrzędami religijnymi, zdrowiem osobistym obojga władców i innymi ważnymi aspektami życia codziennego). Świadczy to o wielkim zaufaniu do małżonki i poważaniu jej przez lud, gdyż kobiety w tym czasie nie były dopuszczane do takiej roli.   

Wu Ding i Fu Hao stali się przykładną parą małżonków podziwianą i godną naśladowania. Historycy chińscy Fu Hao nazywają pierwszą kobietą kochaną przez społeczeństwo. Inskrypcje na kościach wróżebnych nadają jej tytuł Bi Xin () – Małżonka Xin a także Mu Xin () – Matka Xin. Posiadała ziemie lenne nadane przez króla na granicach imperium, o które dbała, broniła ich granic przed sąsiedzkimi barbarzyńcami, czerpiąc z nich osobiste dochody, a ich mieszkańcy składali jej hołdy na dworze królewskim.

Na skraju królewskiego cmentarza stolicy Yin, zmarłej Fu Hao (ok. 1200 r. p.n.e.) – prawdopodobnie zamordowanej przez jednego z urzędników − król Wu Ding wybudował okazały grobowiec wraz ze świątynią, nadając zmarłej imię Xin. Później wielokrotnie w świątyni nazwanej Muxinzong król brał udział w uroczystych ceremoniach ku czci swej wyjątkowej małżonki, prosząc o opiekę i duchową pomoc podczas walk z wrogami dynastii Shang. Informacja o położeniu grobu Fu Hao może świadczyć o niechęci męskiej części wpływowego społeczeństwa do roli kobiety wpływowej, bez względu na jej zasługi.

 

W 1976 roku został odkryty, w Xiaotun (小屯村) w pobliżu Anyang (安阳) prowincji Henan, wśród ruin ostatniej stolicy dynastii Shang, Yin, bogato wyposażony grób Fu Hao. Grobowiec o wymiarach 5,6 m długości, 4 m szerokości i 7,5 m głębokości zawierał oprócz trumny wiele bogatych przedmiotów. Drewniane trumny pokryte laką znajdowały się w komorze na najniższym poziomie o wymiarach 5,0 x 3,6 x 1,3 m. Dzięki temu, że grobowiec był całkowicie nienaruszony ukazał ogromny skarb, w sumie ponad 1600 sztuk ciężkich przedmiotów, pomnażając dobra kultury z okresu dynastii Shang. W tym 468 przedmiotów z brązu ważących 1,6 tony (200 naczyń rytualnych, broń , dzwony, 4 lustra i posągi tygrysa) i 775 z jadeitu. Oprócz tego wiele ofiarnych ding’ów ze znakiem Fu Hao (婦好) oraz broni między innymi Yue (), która była symbolem władzy. Zgromadzone przedmioty kamienne, ceramiczne i z kości słoniowej dostarczyły wiele informacji o technologii, rzemiośle i poziomie artystycznym czasów króla Wu Ding. W grobie znaleziono 6900 muszli kauri będących ówczesnym środkiem płatniczym. Poniżej zwłok Fu Hao znajdowały się szczątki 6 psów oraz 16 szkieletów niewolników, co świadczy o ofiarach z ludzi.

Przed świątynią Fu Hao, kobiety będącej jedną z najważniejszych postaci okresu dynastii Shang, stoi jadeitowa statua damy-generała. Postać ukazuje bohaterską postawę, urok osobisty pięknej kobiety z sympatycznym wyrazem twarzy. Trzyma w prawej dłoni topór Yue (8,5 kg), który symbolizował dowódcę wojskowego i potęgę władcy, co może świadczyć o śmiałości i odwadze tej wyjątkowej kobiety.

Dynastia Shang 8

 Notki powiązane

Genialny kucharz-gubernator

Bitwa pod Mingtiao

Dynastia Shang a odkrycia archeologiczne

Królestwo Shang

Początek dynastii Shang

Pierwsza stolica dynastii Shang

Król Wu Ding

Yin ostatniua stolica

Zobacz galerię zdjęć:

Fu Hao wg rysunku Lu Yanguang
Fu Hao wg rysunku Lu Yanguang Statua Fu Hao Świątynia Fu Hao Grobowiec poszczególne warstwy Dolny poziom grobowca Simuxin - osobisty ding obrzędowy Fu Hao o wysokości 80 cm i wadze 128 kg Szkic dekoracji na simuxin Naczynie z kości słoniowej z inkrustacją turkusową Wisiorek z jadeitu w kształcie jastrzębia

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura