Dokument wystawiony przez starostę dominium kłodzkiego Puty z Castolovic
Dokument wystawiony przez starostę dominium kłodzkiego Puty z Castolovic
wen fang si bao wen fang si bao
766
BLOG

Pieczęcie we Wrocławiu

wen fang si bao wen fang si bao Społeczeństwo Obserwuj notkę 4

Średniowieczne i nowożytne pieczęcie wykorzystywane w kancelariach świeckich i kościelnych, pochodzące z okresu od XIV do XVIII wieku, wystawiane w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dla sinofila-pasjonata mogą się stać ciekawym materiałem porównawczym obu kultur.

Pieczęć we wszystkich kulturach stanowiła uwierzytelnienie dokumentów, znak własnościowy i rozpoznawczy osoby fizycznej lub prawnej, wyciskany za pomocą stempla lub tłoku pieczętnego. Stanowi świadectwo wiarygodności, nadając moc prawną pismu lub dokumentowi. Również służy zabezpieczeniu nienaruszalności zamkniętego pisma lub szkatuły.

W Europie w ciągu stuleci podlegała zmianom, które w istotny sposób wpływały na ich wykonawstwo oraz wykorzystanie materiałowe.

Badanie pieczęci, jako źródeł historycznych, a także metod ich powstawania jest jedną z pomocniczych nauk historycznych, nazywaną sfragistyką.

Ze względu na kształt istnieją pieczęcie koliste, owalne (monarsze), ostroowalne (kościelne), tarczowe (rycerskie), wieloboczne (mieszczańskie i szlacheckie) oraz inne.

Ze względu na materiał pieczętny: papierowa, woskowa, lakowa, tuszowa, kopcowa (dymna) i metalowa (bulla złota lub ołowiana).

Ze względu na treść obrazu: portretowe, obrazowe (zwierzęta, rośliny, budowle, sceny z życia), herbowe, pismowe.

Rodzaje pieczęci: papieska, monarsza, rycerska, mieszczańska, miejska, wiejska.

PS Zapraszam na kolejną notkę, gdzie opowiem o pieczęciach chińskich.

Notki powiązane:

Pieczęcie chińskie

Dziedziczna Monarsza Pieczęć

Zobacz galerię zdjęć:

Pieczęcie w woskowych miseczkach ochronnych
Pieczęcie w woskowych miseczkach ochronnych Tłoki pieczętne do pras i tradycyjne Prasa śrubowa magistratu wrocławskiego z 1730 roku Pieczęć papierowa Pieczęć lakowa

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo