Panorama Tianmen i kolejka górska
Panorama Tianmen i kolejka górska
wen fang si bao wen fang si bao
1127
BLOG

Jeb Corliss w locie nad Tianmen

wen fang si bao wen fang si bao Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Góry Tianmen, czyli Niebiańskiej Bramy (天门山, Tianmen Shan) z pewnością nie są odpowiednim miejscem dla turystów mających problemy z sercem czy nerwami. Samo wzniesienie się na grzbiet to jazda serpentynami lub dwustopniową kolejką linową, a stąpanie po ścieżce ze szklanym spodem na pewno każdemu podwyższy adrenalinę.

Góry położone w prowincji Hunan, choć nie są wysokie, gdyż mają w najwyższym punkcie 1519 m n.p.m. - proponują wspaniałe widoki, pionowe zbocza skalne, urwiska, pierwotne lasy oraz aż dziewięćdziesiąt dziewięć ostrych zakrętów jedenastokilometrowej drogi prowadzącej na szczyt. Najdłuższa na świecie kolejka mająca 7455 metrów przy różnicy wysokości 1279 m, turystom z całego świata oferuje 30 minutowy spektakl górski, a ostatni odcinek pod kątem 37° na strome zbocze górskiego szczytu jest przedsmakiem tego co każdego będzie czekało za chwilę. 

Półtoragodzinny spacer traktem przytwierdzonym do zachodniej części urwiska o długości 1,6 km, na wysokości 1400 m; kończy się na wiszącym moście o długości 160 m, łączącym dwa przeciwległe szczyty.

Jednak największą atrakcją jest szklany wiszący chodnik o szerokości 1,6 m zamontowany na długości 60 m. W pogodny dzień turyści mogą oglądać piękną panoramę, z jednoczesnym stąpaniem jakby w przestrzeni, przez co niejeden wpada w panikę i bezwiednie chwyta się kamiennego klifu.

Na górze, na wysokości 1264 m, po kolejnych  20 min przejechania wyciągiem krzesełkowym, czeka jeszcze jedna atrakcja, grota Tianmen, Niebiańskie Wrota (天 门), do której można się dostać pokonując 999 stromych i wąskich schodów – trwa to około 30 minut i jest bardzo męczące.

Brama do Nieba jest naturalnym mostem sięgającym wysokości 1519 m n.p.m. Mimo, że obecnie stanowi łuk, nazywany jest przez miejscową ludność jaskinią, gdyż w 263 r. n.e. wskutek potężnego osunięcia się klifu, przemieniło jaskinię właśnie w łuk. Natomiast ówcześnie nazywaną górę Songliang zastąpiono na Tianmen. Cała kompozycja ma wymiary: wysokość – 131,5 m; szerokość – 57 m; głębokość – 60 m  i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miejsce to, oprócz rzeszy zwyczajnych turystów, przyciąga kaskaderów, śmiałków samolotowych oraz lotniowych. W 1999 roku trzy samoloty przeleciały przez ten otwór tworząc akrobatyczne show. 17 marca 2006 roku pięć rosyjskich myśliwców SU-27 przeleciało pod łukiem w locie kaskaderskim.

25 września 2011 roku, spadochroniarz i skoczek BASE Jeb Corliss, po wyskoczeniu z helikoptera dokonał swojej podniebnej wędrówki pośród szczytów Tianmen, aby w kulminacyjnej chwili przelecieć przez otwór pod skalnym mostem.  

Notki powiązane: Most Anji, Most Księżycowy, Most Siedemnastu Łuków, Most Marco Polo, Mosty Nieśmiertelnych, Hua Shan nie dla akrofobów, Tongli - Wenecja Wschodu,

Zobacz galerię zdjęć:

Serpentyny na szczyt góry
Serpentyny na szczyt góry Konstrukcja serpentyn Trakt spacerowy o długości 1,6 km Przejście ze ścieżki kamiennej na szklaną Szklana ścieżka Most wiszący końcowego etapu traktu spacerowego Popisy akrobatyczne przy Bramie do Nieba 1 Popisy akrobatyczne przy Bramie do Nieba 2 Popisy akrobatyczne przy Bramie do Nieba 3 Jeb Corliss w locie nad Tianmen

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości