Park Wangcheng 1
Park Wangcheng 1
wen fang si bao wen fang si bao
359
BLOG

Nowa - stara stolica

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Obszar na skrzyżowaniu rzek Luo i Yi został uznany za geograficzny środek Chin. Dlatego kilka miast, wybudowanych w różnych okresach na tym terenie, jest określanych jako Luoyang (洛阳). Nazwa Luoyang pochodzi od lokalizacji miasta na północnym, czyli słonecznym (yang) brzegu rzeki Luo. Ponieważ rzeka płynie z zachodu na wschód, a słońce położone jest na południe od rzeki, zawsze świeci na jej północny brzeg.

Luoyang stanowiąc podstawowe miano, miało również inne na przestrzeni wieków, w tym Luoyi (洛邑) i Luozhou (洛州). W zależności od okresu był również nazywany: Dongdu (都东, co oznacza Stolica Wschodnia - podczas panowania dynastii Tang), Xijing (西京, czyli Zachodnia Stolica, podczas dynastii Song), lub Jingluo (京洛 , co oznacza, że ​​jest podstawową stolicą dla Chin).

W 2070 r. p.n.e. król Tai dynastii Xia przeniósł tu stolicę i nazwał Zhenxun (斟鄩). W 1600 r. p.n.e. król Tang dynastii Shang pokonał ostatniego króla Jie dynastii Xia, i wybudował zachodnią stolicę Bo (西亳).

W 1136 r. p.n.e. osada o nazwie Chengzhou (成周, Miasto Zhou) została wybudowana przez księcia Zhou dla ocalałej szlachty dynastii Shang. Książę przeniósł tam również Dziewięć Ceremonialnych Dingów ze stolicy dynastii Zhou, Haijing.

Drugą stolicę Zachodniej Zhou, Wangcheng (望城, Miasto Króla) - zwane również Luoyi - zbudowano 15 km na zachód od Chengzhou w 1021 r. p.n.e. wzorując się na dużo większym Chengzhou. Wangcheng stał się stolicą Wschodniej Dynastii Zhou w 771 r. p.n.e. Do Chengzhou stolicę przeniesiono dopiero w 510 r. p.n.e.

Współczesne miasto Luoyang jest zbudowane między innymi na ruinach Wangcheng, które można oglądać w dzisiejszym Parku Wangcheng zajmującym powierzchnię 47 ha. Najlepiej go odwiedzić w pierwszej połowie kwietnia, kiedy kwitną peonie. Naturalna sceneria przepływającej rzeki Jian pośród ruin oraz zrekonstruowane obiekty z czasów dynastii Zhou przybliżają te odległe czasy. Wśród nich zwraca uwagę Pawilon Shenyuantai wystawiający instrumenty muzyczne z czasów dynastii Zhou.

Zobacz galerię zdjęć:

Park Wangcheng 2
Park Wangcheng 2

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura