wen fang si bao wen fang si bao
306
BLOG

Rezydencja Gao Yue Song

wen fang si bao wen fang si bao Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 2


Bei Yuan Men nr 144 to adres domostwa o powierzchni 2,5 tys. m², w muzułmańskim kwartale starożytnej stolicy Xi’an (dawne Chang’an) w pobliżu wspaniałej, historycznej Wieży Bębnów.

image

Niech nie zmyli sąsiedztwo, gdyż to dawna rezydencja wysokiego szczebla urzędnika chińskiego, Gao Yue Song.  Obiekt wybudowany jako typowy siheyuan jest głównie ceglanodrewniany, gdzie istnieje 86 pomieszczeń, z czego udostępnionych zwiedzającym 56.

image

Gao Yue Song urodził się w Zhenjiang, prowincji Jiangsu. Za czasu panowania cesarza Tong Zhi dynastii Qing przystąpił do egzaminów cesarskich, zajmując drugie miejsce, dzięki czemu jego rodzina stanęła na szczycie drabiny społecznej. Cesarz mógł mieć nawet niezwykłą zachciankę, a zachwycając się wiedzą Gao, w nagrodę całą rodzinę młodzieńca nobilitował nawet wstecznie tj. od 14 roku (1641 r.) panowania cesarza Chong Zhen dynastii Ming , aż do 10 roku (1871 r.) swojego panowania. Dzięki temu siedem pokoleń rodziny Gao uzyskało profity, a żyjący oficjalne stanowiska w cesarskim pałacu, oczywiście z bardzo wysokimi apanażami.

image

W latach 1862 - 1871 doszło do powstania Dungańskiego, gdzie członkowie mniejszości Hui i innych grup muzułmańskich wzniecili rebelię głównie w prowincjach Shaanxi, Gansu i Ningxia. Jednak ze względu na brak przygotowania i chaotyczne działanie, wystąpienie nie powiodło się, co doprowadziło do masowej emigracji buntowników na ziemie carskiej Rosji.


Próbując rozwiązać zagadkę niezwyczajnego sąsiedztwa i  kojarząc czasowo te dwa wydarzenia, można przypuszczać, że przejęte albo porzucone wówczas Bei Yuan Men nr 144, dostało się w ręce Gao Yue Song.

image

W 1966 roku rząd ChRL skonfiskował posiadłość, aby mogli zamieszkać tam ludzie z przydziału, którzy z różnych powodów nie szanowali dóbr dawnych czasów.


W 1999 roku – po wysiedleniu lokatorów – budowlę przeznaczono na kluczowy projekt chińsko-norweski mający za zadanie ochronę historycznych dzielnic. Rezydencja została gruntownie odremontowana, a od 2002 roku pieczę nad nią trzyma Instytut Malarstwa, stanowiąc bazę dydaktyczną dla Wydziału Architektury Uniwersytetu w Trongheim w Norwegii oraz Wydziałów uczelni Xi’an Instytutów Malarstwa, Historii i Kultury.


Kompleks dedykowano architekturze i kulturze dynastii Ming i Qing.

Wyeksponowano tradycyjne domostwo – siheyuan, herbaciarnię, przedstawienia teatru cieni,


gry na tradycyjnych instrumentach oraz zgromadzono meble, ubiory, dzieła kaligrafii, malarstwa, ceramiki i wiele pamiątek historycznych związanych z regionem.


Stworzono wyjątkowo przyjazną atmosferę, aby turysta miał wrażenie przybycia do domostwa urzędnika cesarskiego, gdzie z drugiego pomieszczenia może za chwilę wyjść gospodarz i przywita gości, bo personel nosi tradycyjne ubiory.


Istotnym działaczem na rzecz utrzymania ciągłości kultury narodowej jest Yang Shuanglin, podobnie jak w projekcie rewitalizacji stanicyYanchuan Wen'an , posiadłości Bei Yuan Men poświęcił swój czas, zdolności i znajomości, będąc orędownikiem przybliżenia historii studentom i odwiedzającym mieszkańcom oraz turystom.

..............................

image

POLECAM: Tematyczny SPIS TREŚCI  notek blogu oraz chronologiczny SPIS WSZYSTKICH NOTEK BLOGU


Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura