Mei Xi
Mei Xi
wen fang si bao wen fang si bao
1251
BLOG

Rozpusta w królewskim pałacu

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 

 

Król Jie (1728 – 1675 r. p.n.e.) dynastii Xia utrzymywał harem z najpiękniejszymi pulchnymi młodymi kobietami. Jego pałac − nazywany nefrytowym − był pełen tancerek, muzykantów i artystów, którzy umilali czas podczas zabaw alkoholowo-seksualnych, w dzień i w nocy w zależności od potrzeb okrutnemu władcy i jego ulubionej konkubiny Mei Xi.

Mo Xi ( ), później nazywana Mei Xi była córką lorda Shi ( ), podarowaną królowi Jie, za cenę rezygnacji z oblężenia lordowskiego zamku. Jego kraj był mały i słaby, leżący na obecnych terenach Tengxian()prowincji Shandong, a Jie mężczyzną łasym na piękne kobiety − więc szybko dobito targu. Od tego czasu Mo Xi, mieszkająca w nowo wzniesionym luksusowym pałacu (Pałac Qing z Yao tarasem 瑶台), oddawała się ekscentrycznym przyjemnościom. Zgodnie z pomysłem złej z charakteru nowej konkubiny, na terenie pałacu wybudowano staw (jiuchi酒池), w którym zamiast wody płynęło wino. Na dany przez króla znak uderzano w bęben, a wtedy trzy tysiące dworzan (nagich mężczyzn i kobiet) i niższej rangi dostojników, na czworakach zbliżało się do strumyka z winem. Doczołgawszy się, pili wino nachylając się do lustra stawu, aż do momentu kolejnego znaku danego przez króla – zakańczającego orgię. Część pijanych przewracała się na pobliską murawę, inni wpadali głową do winnego potoku i tonęli nie otrzymując ratunku. Jie z Meixi zachwycali się bezsilnością nietrzeźwych i śmieli się z poniżającej sytuacji. Okoliczności te zostały opisane w książce Lienu Dzuan (列女,Przykładowe biografie kobiet) uczonego dynastii Han, Liu Xiang.

Meixi lubiła jeszcze jedną osobliwą rozrywkę – słuchanie dźwięku rozdzieranej cennej materii jedwabnej. Jak można się domyślić była to kosztowna przyjemność, którą władca jednak finansował, zamawiając nieskończone ilości bel tego delikatnego materiału.

Król spełniając swoje zachcianki i najdziwniejsze kaprysy Meixi przysparzał wielu cierpień ludowi domagając się coraz wyższych podatków. W tym czasie wyższej rangi urzędnikiem był Guan Long Feng, który podobnie jak jego poprzednicy miał stworzyć dla potomnych wizerunek monarchy na tle dokonań przodków. Niestety krytyka nie przypadła do gustu Jie, skutkiem czego uczciwy Guan Long Feng stracił życie. Po tym incydencie wszyscy porządni urzędnicy uciekli z dworu, a arogancki władca nie obawiając się opozycji stał się jeszcze bardziej apodyktyczny.

Kariery pięknych i kapryśnych konkubin w pałacu królewskim przeważnie szybko i dramatycznie się kończyły. Jie wypędził od siebie Mei Xi, robiąc miejsce dla młodszych przysłanych przez Cheng Tang – za co wkrótce piękna konkubina miała okazję zemścić się na bezlitosnym tyranie.

Dynastia Xia 3

Notki powiązane:

Historyczność dynastii Xia

Władcy dynastii Xia

Zobacz galerię zdjęć:

Mei Xi na otomanie
Mei Xi na otomanie Mei Xi zabierana do pałacu króla Jie Orgie w królewskim pałacu

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura