Mapa stanowisk archeologicznych
Mapa stanowisk archeologicznych
wen fang si bao wen fang si bao
638
BLOG

Dynastia Shang a odkrycia archeologiczne

wen fang si bao wen fang si bao Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

 

Dopiero od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku tj. od czasu ustalenia miejsca pozostałości różnych osiedli z okresu kultury Erlitou związanej z dynastiami Xia i wczesnej Shang, archeolodzy byli w stanie poprzeć dowodami ciągłość rozwoju lokalnych wspólnot i wiarygodność tradycyjnych przekazów.

W pobliżu miasta Zhengzhou prowincji Henan odnaleziono głębokie na dwadzieścia metrów fundamenty potężnych murów obronnych z ubitej ziemi (o podstawie 32 m i wierzchu 5 m) o długości siedmiu kilometrów. W ich obrysie znajdowały się konstrukcje pałacowe, a na zewnątrz były zlokalizowane domy, warsztaty rzemieślnicze (wytop brązu, garncarstwo, produkcja przedmiotów z kości, kamienia i nefrytu), magazyny i kompleksy grobowe. Większe i bardziej imponujące pozostałości niż te znalezione w Erlitou prawdopodobnie są śladem drugiej stolicy dynastii Shang, Ao, ustanowionej przez króla Zhong Ding połowy okresu istnienia dynastii Shang. Inni uczeni uważają, że jest to stolica Bo, założona przez pierwszego władcę Cheng Tang. Spór nie został rozstrzygnięty, jednak wszyscy są przekonani, że jest to starożytne miasto stołeczne dynastii Shang. Powyższe znalezisko, łącznie z IV warstwą wykopalisk w Erlitou oraz późniejszymi odkryciami w prowincjach Shanxi, Shaanxi, Shandong, Hebei, Anhui i Hubei są klasyfikowane jako kultura Erligang.

Masowo odnalezione napisy na kościach wróżebnych (jiaguwen) pozwoliły wyjaśnić i dopowiedzieć wiele ciekawych informacji związanych z tamtą epoką. Do dziś jeszcze wywołują osłupienie wzmianki o odkryciu kości wróżebnych, które nagminnie sprzedawano jako komponent farmaceutyczny do aptek, zanim ktoś wreszcie pojął czym one są naprawdę. O tym szerzej napiszę w jednej z kolejnych notek.

Dynastię Shang, rządzącą blisko pół tysiąca lat, dzieli się na dwie fazy: pierwsza to zwana Erligang lub Zhengzhou (ok. 1500 – 1300 r. p.n.e.) i drugą nazywaną Anyang (ok. 1300 – 1050 r. p.n.e.), a są one związane z miejscami odkryć archeologicznych.

Oprócz rodzącej się wyjątkowej cywilizacji Państwa Środka istniały już w tamtym czasie bardzo zaawansowane kultury, rozwijające się w niezależny i oryginalny sposób, na które natrafiono w prowincji Sichuan, w Sanxingdui, w pobliżu Guanghan – o czym napiszę na koniec omawiania dynastii Shang.

 

 

Dynastia Shang 3

 Notki powiązane

Genialny kucharz-gubernator

Bitwa pod Mingtiao

Organizacja królestwa Shang

Początek dynastii Shang

Czy to pierwsza stolica?

Król Wu Ding

Fu Hao małżonka-generał

Yin ostatnia stolica

Kości wróżebne

Największy ding

Inwestytura Bogów

 

 

Chiny u Europejczyka, który stara się poznać odrębność obyczajowości, bogactwo kultury i historii wywołują całkowity zawrót głowy. POLECAM aplikację na Android "Odkryj Chiny" – poza Polską "Ancient China". Oprócz możliwości poznania pięknych okolic w Chinach, ściągnięcia na pulpit zdjęć w rozdzielczości HD, w formie gry sprawdzimy naszą wiedzę o tych miejscach. Nagroda za rok 2014 „Poetry&Paratheatre” w kategorii: Popularyzacja Sztuki - Motywy przyrodnicze w poezji chińskiej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura